Fujara z Považia 2010

“Spoločenstvo priaznivcov ľudovej kultúry a kaviareň Oryx v Nemšovej Vás srdečne pozývajú na 1. ročník projektu Fujara z Považia, ktorý sa uskutoční 13. – 14. augusta 2010 v kaviarni Oryx v Nemšovej. Na tomto podujatí budete mať možnosť vidieť ukážky rôznych ľudových remesiel (výroba hudobných nástrojov, hrnčiarstvo, valaškárstvo, rezbárstvo, drotárstvo, atď…) z rôznych kútov Slovenska no hlavne z  Považského regiónu. Toto podujatie je jedinečné tým, že je prvé svojho  druhu na Považí. Keďže účastníci a program je vo fáze prípravy, rady  privítame potenciálnych záujemcov o prezentovanie sa na tomto podujatí. 

V rámci tohto projektu sa uskutoční 1. ročník medzinárodnej súťaže výrobcov ľudových hudobných nástrojov – Zlatá Fujara 2010. Táto súťaž je vypísaná pre výrobcov fujár.

Nad týmto podujatím prevzal záštitu prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič.

Vstupné je bezplatné.”

Takéto oznámenie sme sa rozhodli šíriť Slovenskom. Celkom odvážny nápad, kedže domov fujary je stredné Slovensko a nie Považie. Prečo ale ľudom nepredstaviť tento unikátny nástroj aj v iných kútoch Slovenska? Rozhodli sme sa preto zorganizovať podujatie, ktorým priblížime ľudom tento nástroj. Zároveň si budú môcť fujaru chytiť do ruky a tí odvážnejší aj vyskúšať do nej fúknuť.

 

Aby sme mohli návštevníkom ponúknuť naozajstnú špičku z celého Slovenska, popri podujatí sa taktiež konala sprievodná sútaž výrobcov fujár z názvom Zlatá Fujara. Do Nemšovej sa nám tak podarilo priniesť tie najkvalitnejšie nástroje nie len zo Slovenska, ale aj susedných Čiech či Nemecka. Do sútaže sa prihlásilo 17 výrobcov z toho 7 najlepších nástrojov bolo ocenených titulom “Zlatá Fujara”. Nástroje posudzovali skúsený výrobcovia, hráči a muzikanti, ktorí boli zároveň porotcami sútaže. Konkrétne sa jednalo o Drahomíra Drahoša, Tomáša Kováča, Branislava Blahovca a Ladislava Libicu.

Počaš podujatia sa mohli návštevníci priučiť výrobe fujár, spoznať zaujímavé remeslá ako rezbárstvo, valaškárstvo a hrnčiarstvo, ktoré si mohol každý návštevník vlastnoručne vyskúšať. Celodenný program im spríjemňoval atmosféru, kedy na pódiu mohli vidieť Bratov Štefánikovcov, ktorí ukázali ako sa hrá na signálnom nástroji trombita, ale aj iných pastierskych nástrojoch.

Do tanca hrala ĽH Lazarovci z Trenčína. K dvojdňovému programu patrili vystúpenia heligonkárov, fujarášov, gajdošov a trombitášov.

 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
*